«Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ», ένα ταξίδι στο λαϊκό πολιτισμό που ξύπνησε σε όλους μνήμες και όνειρα από τα χρόνια της μουσικής αθωότητας, σε διοργάνωση του Ομίλου για την UNESCO Πειραιά

Με τον πιο ζεστό τρόπο αγκάλιασε ο κόσμος τη “ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ”, που διοργανώθηκε στις 6 Σεπτεμβρίου 2017 και ώρα 19.30 στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά από τον Όμιλο για την UNESCO Πειραιώς και Νήσων στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του με  επίκεντρο τον Πολιτισμό και τη διατήρηση της Πολιτιστικής κληρονομιάς.

21314597_1664470946910185_597991344932701861_n

Η ανταπόκριση ήταν πρωτοφανής και το θέαμα μοναδικό. Ένα πολιτιστικό ταξίδι σε κάθε γωνιά της Ελλάδας. Ένα ταξίδι στο λαϊκό πολιτισμό που ξύπνησε σε όλους μνήμες και όνειρα από τα χρόνια της μουσικής αθωότητας.Ο πλούτος και η μεγάλη ποικιλία της δημοτικής μας παράδοσης και του Λαϊκού Πολιτισμού παρουσιάστηκαν μέσα από ένα φαντασμαγορικό θέαμα με άρωμα Ελλάδας και τη συμμετοχή εκατοντάδων χορευτών. Η εκδήλωση ήταν αφιερωμένη στην Επιστροφή των Γλυπτών του Παρθενώνα και την επέτειο των 70 χρόνων Ομίλων UNESCO. Παρουσίασε η δημοσιογράφος και παρουσιάστρια του ΑΝΤ1 Μπάγια Αντωνοπούλου.

Από τις πιο συγκινητικές στιγμές εκείνες της βράβευσης των Ηρώων της Παράδοσης, που αποτελούν φάρο και οδηγό με το μεγάλο τους έργο πάνω στη μουσική και τον Πολιτισμό. Κορυφαίου εκπρόσωποι του χώρου και πρεσβευτές του Λαϊκού Πολιτισμού δεξιοτέχνες ο καθένας στο χώρο του, Χρόνης Αηδονίδης, Νίκος Καρατάσος, Νίκος και Γιασεμή Σαραγούδα, Νίκος και Κώστας Φιλιππίδη και Πετρολούκας Χαλκιάς.

21317616_1664478450242768_4889479461016037560_n

Eπίσης για την Προσφορά τους στον Πολιτισμό τιμήθηκαν ο καλλιτεχνικός Διευθυντής του ΔΘΠ κος Νίκος Διαμαντής, ο Πρόεδρος του Ζαππείου μεγάρου κος Γιώργος Χρήστου και ο Πρόεδρος Συνδέσμου Εκδοτών βιβλίου κος Γρηγόρης Πλαστάρας.

Συμμετείχαν με σειρά εμφάνισης

  1. ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΡΗΤΩΝ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ “ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ”

ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΚΑΙ ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ: ΜΟΥΡΤΖΑΝΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΡΗΤΗ

ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΟΡΓΑΝΟΠΑΙΧΤΕΣ

ΛΥΡΑ  ΦΩΚΑΣ ΜΟΥΡΤΖΑΚΗΣ

ΛΑΟΥΤΟ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΟΥΤΟΥΖΟΣ

  1. ΧΟΡΕΥΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ “ΟΙ ΡΙΖΕΣ ΨΑΧΝΩΝ”

ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΝΕΛΛΟΣ

ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΘΡΑΚΗ

  1. ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ “ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΙ ΔΡΟΜΟΙ”

ΠΡΟΕΔΡΟΣ  ΛΥΜΠΕΡΗ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ

ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ: ΛΑΚΚΑΣ ΘΑΝΑΣΗΣ

ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΙΜΩΛΟΣ

ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΟΡΓΑΝΟΠΑΙΧΤΕΣ

ΒΙΟΛΙ ΚΟΝΤΟΛΟΥΡΗΣ ΣΠΥΡΟΣ

ΛΑΟΥΤΟ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

  1. ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΚΡΩΤΗΡΙΟΥ ΘΗΡΑΣ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ  ΜΠΑΙΚΑΣ ΝΙΚΟΣ

ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ: ΓΙΑΝΝΑ ΜΑΥΡΟΜΜΑΤΗ

ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ

ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΟΡΓΑΝΟΠΑΙΧΤΕΣ

ΒΙΟΛΙ ΠΡΕΚΚΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ

ΛΑΟΥΤΟ ΠΡΕΚΚΑΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ

ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΓΙΑΝΝΑ ΜΑΥΡΟΜΜΑΤΗ

ΕΙΔΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ

ΛΑΟΥΤΟ – ΤΡΑΓΟΥΔΙ  ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΜΑΝΗΣ

ΤΟΥΜΠΕΡΛΕΚΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΒΑΣΙΛΗΣ

ΣΑΝΤΟΥΡΙ ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΤΑΣΟΣ

ΚΛΑΡΙΝΟ ΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ

ΛΑΟΥΤΟ ΚΩΣΤΑΣ ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ

ΣΥΝΟΔΕΨΕ ΧΟΡΕΥΟΝΤΑΣ ΤΟ  ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΕΛ.ΚΕ.ΛΑ.Μ ΜΕ  ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟΝ κο ΒΑΣΙΛΗ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟ

  1. ΧΟΡΕΥΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΑΚΙΣΤΟΣ ΜΑΝΤΟΥΔΙΟΥ

ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ: ΕΛΕΝΗ ΜΑΤΣΟΥΚΑ

ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΥΒΟΙΑ

  1. ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΤΕΡΝΩΝ ΧΟΡΩΝ «ΗΓΕΧΟΡΟΣ»

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΚΑΙ ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣΚΩΣΤΑΣ ΤΟΥΛΑΤΟΣ

ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΥΤ ΘΡΑΚΗ

  1. ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ “ΕΡΕΥΝΑ” ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ

ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ: ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΔΡΙΒΑ

ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

  1. ΧΟΡΕΥΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΡΕΤΡΙΑΣ “ΚΩΝΣΤΑΝΤΗΣ ΚΑΝΑΡΗΣ”

ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ

ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΥΒΟΙΑ

  1. ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ “ΘΥΜΑΙΤΑΔΑΙ”

ΠΡΟΕΔΡΟΣ  ΚΑΙ ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΑΡΟΣ

ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΟΡΓΑΝΟΠΑΙΧΤΕΣ

ΒΙΟΛΙ ΠΡΕΚΚΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ

ΛΑΟΥΤΟ ΠΡΕΚΚΑΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ

ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΓΙΑΝΝΑ ΜΑΥΡΟΜΜΑΤΗ

  1. ΕΝΩΣΗ ΠΟΝΤΙΩΝ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ “Ο ΦΑΡΟΣ”

ΠΡΟΕΔΡΟΣ  ΚΑΙ ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ: ΣΟΦΙΑ ΣΑΒΒΙΔΟΥ

ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΝΤΟΣ

ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΟΡΓΑΝΟΠΑΙΧΤΕΣ

ΛΥΡΑ ΣΤΑΥΡΟΣ ΣΑΒΒΙΔΗΣ

ΝΤΑΟΥΛΙ ΣΑΒΒΑΣ ΙΛΙΑΔΗΣ

  1. ΕΞΩΡΑΪΣΤΙΚΟΣ – ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΓΙΟΥ ΜΗΝΑ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΠΕΤΡΟΣ ΠΕΤΡΑΤΟΣ

ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΦΥΡΑΚΗΣ

ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΟΝΙΤΣΑ

  1. EΡΓΑΣΤΗΡΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ “ΠΑΝΑΓΙΑ ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ”

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΘΟΔΩΡΗΣ ΓΙΑΝΝΑΚΑΡΑΣ

ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ: ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΓΙΑΝΝΑΚΑΡΑΣ

ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ Μ. ΑΣΙΑ

  1. ΧΟΡΕΥΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΔΗΜΟΥ ΚΗΦΙΣΙΑΣ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ  ΚΟΥΡΕΠΗΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ

ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ: ΣΚΕΡΛΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ

ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΡΩΜΥΛΙΑ

  1. Ι.Ν. ΒΛΑΧΕΡΝΩΝ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

ΠΑΤΗΡ ΣΤΑΥΡΙΔΗΣ

ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ: ΑΛΕΞΕΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΠΠΑΔΟΚΙΑ

  1. ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΧΟΡΩΝ “ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΕΣ ΑΝΑΔΡΟΜΕΣ-ΧΟΡΟΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ”

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΣΑΡΓΙΑΝΝΙΔΗΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ

ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ: XΡΗΣΤΟΣ ΓΙΑΜΠΟΥΡΛΗΣ

ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΙΣΣΑΜΟΣ-ΔΥΤΙΚΗ ΚΡΗΤΗ

ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΟΡΓΑΝΟΠΑΙΧΤΕΣ

ΒΙΟΛΙ  ΣΥΜΕΩΝ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ

ΛΑΟΥΤΟ ΜΑΚΡΙΔΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

ΚΙΘΑΡΑ ΧΑΡΗΣ ΦΥΤΡΑΚΗΣ

Το συντονισμό των χορευτικών συγκροτημάτων είχαν οι διευθυντές χορού Γιώργος Δρακόπουλος και Νία Κομπορόζου. Να ευχαριστήσουμε επίσης το δημοτικό θέατρο Πειραιά για την άψογη σε κάθε επίπεδο συνεργασία, την Μπάγια Αντωνοπούλου για την εξαιρετική παρουσίαση, τον Αλέξανδρο Ασλάνη για τη σκηνοθεσία, το Σταύρο Κυριακόπουλο για την ηχοληψία. Το πιο μεγάλο ευχαριστώ όμως στον κόσμο που αγκάλιασε δίχως προηγούμενο τη μεγάλη αυτή εκδήλωση και ανταποκρίθηκε με πρωτοφανή τρόπο στο κάλεσμα.

Με την παρουσία τους τίμησαν την εκδήλωση ο Υφυπουργός Υποδομών και Μεταφορών κος Νικόλαος Μαυραγάνης, εκπροσωπώντας την κυβέρνηση, η βουλευτής Α’ Πειραιά ΣΥΡΙΖΑ  κα Ελένη Σταματάκη, , η βουλευτής Β’ Πειραιά ΣΥΡΙΖΑ  κα Εύη Καρακώστα, η Ανεξάρτητη βουλευτής Θεοδώρα Μεγαλοοικονόμου,ο Αντιπεριφερειάρχης Νήσων Παναγιώτης Χατζηπέρος, ο Δήμαρχος Μήλου Γεράσιμος Δαμουλάκης, η πολιτευτής Β’ Πειραιά ΝΔ Τζένη Μπαρμπαγιάννη, η Πρόεδρος του Μερόπειου Φιλανθρωπικού Σωματείου Έλια Θανογιάννη, η ηθοποιός Τζένη Καλλέργη,ο Υπεύθυνος του Πολιτιστικού κέντρου εργαζομένων ΟΤΕ Νίκος Κασόλας, ο συνθέτης Γιώργος Κριμιζάκης, οι ερμηνευτές Κώστας Βενετσάνος και Γιάννης Πετρόπουλος.

Από το ΔΣ και τις Διευθύνσεις του Ομίλου για την UNESCO Πειραιώς και Νήσων το παρών έδωσαν ο  επίτιμος αντιπρόεδροςΠαύλος Νισλόγλου, η κοσμήτωρ Ρούλα Καβακιώτη, ο διευθυντής αθλητισμόυ Αντώνης Γλύκας, η διευθύντρια Ισότητας Αγγελική Πιτσόλη, ο διευθυντής πολιτιστικής κληρονομιάς Γιώργος Τσούκαλης, ο διευθυντής διεθνών σχέσεων Μάχαρ Γκάντι η διευθύντρια νεολαίας Γεωργία Παράσχου, η διευθύντρια παιδικής φροντίδας Μαρία Σπύρου, από τη διεύθυνση θεάτρου ο Γιώργος Δήμου, από τη διεύθυνση εικαστικών η Γιούρκα Ραϊτσεβα και ο Βασίλης Μόσχου και από τη διεύθυνση εκπαίδευσης ο Αναστάσιος Κουτσούκος.